apple vs EU

Napetosti med Applom in Evropsko unijo se zaostrujejo. Po kazni v višini 500 milijonov evrov, ki jo je marca letos naložila Evropska komisija zaradi domnevnih kršitev Zakona o digitalnih trgih (DMA), se je Apple uradno pritožil in v uradni izjavi morda že nakazal naslednji korak: omejevanje določenih funkcij za evropske uporabnike.

Apple could drop features like AirDrop in the EU - GSMArena.com news

Evropska unija je Apple kaznovala zaradi domnevnih omejevanj konkurence, med drugim na področju pretočnih glasbenih storitev. Poleg tega DMA od tehnoloških velikanov, kot je Apple, zahteva večjo interoperabilnost torej omogočanje enostavnejšega povezovanja naprav in storitev drugih podjetij z Applovo programsko opremo.

A prav v tej točki Apple vidi največjo težavo. V svoji uradni izjavi, ki jo je objavil analitik John Gruber, Apple navaja, da bi izpolnjevanje teh zahtev pomenilo tveganje za varnost in zasebnost uporabnikov. Tretja podjetja bi po njihovem mnenju lahko zahtevala dostop do občutljivih podatkov, kot so obvestila, Wi-Fi gesla in druge sistemske informacije do katerih celo Apple sam nima dostopa.

EU orders Apple to open up iOS connectivity features | Macworld

Apple se je zato odločil za pravno pot in uradno izrazil nasprotovanje predpisom, ki po njihovih besedah “ciljajo izključno na Apple” ter “dušijo inovacije”. Toda med vrsticami je moč razbrati tudi nekaj drugega možnost, da Apple nekatere funkcije v Evropi preprosto ukine.

Čeprav ni bilo izrecno rečeno, strokovnjaki domnevajo, da bi se Apple lahko odrekel nekaterim storitvam, kot so AirDrop, Apple Watch ali celo AirPods, če bi bilo njihovo delovanje v nasprotju z zahtevami DMA. AirDrop, ki omogoča hitro brezžično deljenje vsebin med napravami Apple, bi bil verjetno prvi na udaru – saj temelji na lastniški tehnologiji, ki bi jo bilo težko prilagoditi odprtim standardom brez kompromisov pri varnosti.

Best Apple Deals | Save 38% on AirPods and $200 on an M2 MacBook Pro

Apple se v bistvu sooča z dvema možnostma: da v Evropi dovoli večjo odprtost in omogoči sistemski dostop tretjim ponudnikom (kar je v popolnem nasprotju z njegovim dosedanjim pristopom), ali da funkcionalnosti raje umakne.

Čeprav se popoln umik določenih naprav kot sta Apple Watch ali AirPods zdi malo verjeten, bi bila delna omejitev ali onemogočanje funkcij realna poteza, ki bi Applu omogočila ohraniti svojo filozofijo in hkrati spoštovati zakonodajo v najmanjšem možnem obsegu.

Evropski uporabniki bi tako lahko postali žrtve regulatornih pritiskov, Apple pa bi to izkoristil kot argument za še večji upor proti “pretiranemu vmešavanju” v njegov ekosistem.