Usoda družbenega omrežja TikTok v ZDA je ponovno v središču pozornosti. Po začasni odložitvi o prepovedi delovanja aplikacije se išče trajna rešitev, ki bi omogočila nadaljnje delovanje TikToka na ameriškem trgu. Najresnejši scenarij trenutno predvideva prodajo aplikacije in prenos njenih dejavnosti na ameriško ozemlje.
Microsoft in Oracle v igri za nakup
Po navedbah NPR sta med interesenti za nakup TikToka dve veliki tehnološki podjetji: Microsoft in Oracle. Pogajanja z matičnim podjetjem ByteDance potekajo pod neposrednim nadzorom Bele hiše in predsednika Donalda Trumpa. Predlog vključuje možnost, da ByteDance ohrani manjšinski delež, medtem ko bi skrb za uporabniške podatke, algoritem in nadgradnje prevzel Oracle. Microsoft naj bi pri tem sodeloval kot vlagatelj.

Oracle TikToku že zdaj zagotavlja infrastrukturo strežnikov, kar bi lahko olajšalo prehod na popolno upravljanje aplikacije in s tem preprečilo njeno prepoved v ZDA. Kljub temu je Trump v nedavni izjavi zanikal neposredne pogovore z Oraclom:
»Ne, ne z Oraclom. Veliko ljudi se pogovarja z mano, zelo pomembnih ljudi, o nakupu in to odločitev bom sprejel verjetno v naslednjih 30 dneh. Kongres mi je dal 90 dni. Če bomo lahko rešili TikTok, mislim, da bi bilo to dobro.«
V igri tudi MrBeast in konzorcij vlagateljev
Presenetljivo je tudi razkritje, da naj bi za nakup TikToka bil zainteresiran konzorcij, ki ga vodi znani YouTuber MrBeast (James Donaldson). Skupina, v kateri naj bi bila tudi David Baszucki (soustanovitelj Robloxa) in Nathan McCauley (soustanovitelj Anchorage Digital), naj bi ponudila kar 20 milijard dolarjev. A glede na trenutno ocenjeno vrednost TikToka – med 40 in 50 milijardami dolarjev – ta znesek morda ne bo zadostoval.
Trumpov pritisk in diplomatske poteze
Trump je razkril, da ima na mizi že štiri resne ponudbe za nakup, vendar identitete potencialnih kupcev ostajajo neznane. Pogajanja naj bi potekala s skupinami vlagateljev, ne pa z individualnimi podjetji. Ključen datum za nadaljnje odločitve bi lahko bil 5. april, čeprav možnost dodatnega podaljšanja roka ni izključena.
V skrajnem poskusu doseči dogovor je predsednik Kitajski predlagal znižanje carin v zameno za lažji prenos lastništva TikToka v ameriške roke. A kitajska vlada je ponudbo za »majhno znižanje« dajatev takoj zavrnila.