Meta AI, umetna inteligenca izpod rok Meta Platforms, se je nedavno pojavila na WhatsAppu, Instagramu in Facebooku tudi v Evropi. Vendar odzivi niso najbolj spodbudni. Medtem ko podjetje promovira funkcionalnosti, povezane z umetno inteligenco, številni uporabniki poročajo o vsiljivi prisotnosti nove funkcije, ki je ni mogoče izklopiti kar bi lahko pripeljalo celo do preiskave Evropske unije.
Z uvedbo Meta AI so evropski uporabniki hitro ugotovili, da ni možnosti za deaktivacijo. Ikona umetne inteligence se v aplikacijah pojavi v obliki klepetalnega robota, ki ostalno zasidran v vmesniku, tudi če uporabnik storitve sploh ne želi uporabljati. O tem jih Meta ni vnaprej obvestila, prav tako ni omogočila izbire.
To je zmotilo tudi institucije Veronika Cifrová Ostrihoňová, evropska poslanka, je sprožila vprašanje v Evropskem parlamentu, ki bi lahko vodilo do formalnega postopka proti Meti. Če bo EU ugotovila, da Meta krši pravico do zasebnosti, bi podjetje lahko čakala denarna kazen.
“Ravnanje podjetja Meta Platforms pri vsiljeni integraciji umetne inteligence v WhatsApp bi lahko pomenilo kršitev več evropskih zakonov, zlasti 5. člena GDPR, ki določa, da mora biti vsaka obdelava osebnih podatkov zakonita, pregledna in sorazmerna,” piše v uradni izjavi Codaconsa.
Ključna težava
Uporabniki in organizacije po vsej Evropi imajo jasno zahtevo: dovolite izbiro. Tisti, ki želijo uporabljati Meta AI, naj jo lahko aktivirajo tisti, ki ne, pa jo izklopijo. Trenutna prisilna implementacija ne spoštuje tega osnovnega načela.
Če Meta ne ponudi možnosti deaktivacije, se bo morala soočiti s pravnimi posledicami. V času, ko se regulacije glede umetne inteligence v EU zaostrujejo, bi moral biti to jasen signal za vse tehnološke velikane.