Ameriško ministrstvo za pravosodje je vložilo obtožnico proti ustanoviteljem platforme Tornado Cash. Ta mešalnik kriptovalut omogoča prikrivanje izvora sredstev, zaradi česar so njegovi ustanovitelji zdaj obtoženi več točk obtožnice, ki vključujejo pranje denarja in kršenje sankcij proti določenim vladam.
Ozadje obtožb
Tornado Cash, podjetje, ki upravlja z omenjenim mešalnikom kriptovalut, je ameriške organe zaskrbelo že lani. Obtoženi so bili omogočanja pranja kar 7 milijard dolarjev nezakonitih sredstev. Zdaj ministrstvo za pravosodje navaja, da je Tornado Cash izvedel operacije pranja denarja v vrednosti 1 milijarde dolarjev. Posebej je izpostavljena suma, da je severnokorejska kriminalna skupina, imenovana Lazarus Group, prek mešalnika prala 455 milijonov dolarjev.
Specifične obtožbe in aretacije
Obtožbe, ki jih navaja ministrstvo za pravosodje, vključujejo zaroto za pranje denarja, kršenje sankcij in vodenje nedovoljenega poslovanja povezanega s prenosom denarja. Izpostavljen je Roman Storm, soustanovitelj Tornado Casha, ki je bil aretiran v Washingtonu. Drugi partner, Roman Semenov, pa je trenutno na begu in ga še iščejo.
Odziv ameriške vlade
Generalni tožilec Merrick B. Garland je jasno poudaril stališče ameriške vlade glede uporabe kriptovalut za nezakonite namene. Po njegovih besedah je cilj obtožb poslati jasno sporočilo:
“Če menite, da se lahko zatečete h kriptovalutam in pri tem ostanejo anonimni, vas bomo našli. Ni važno, kako sofisticiran je vaš sistem, ministrstvo za pravosodje vas bo poklicalo na odgovornost za vaša kazniva dejanja.”