OpenAI SORA

Sora, prvi model podjetja OpenAI za ustvarjanje videoposnetkov s pomočjo umetne inteligence, je februarja lani presenetil svet s kakovostjo svojih rezultatov. Po predstavitvi je bil model na voljo omejeni skupini ustvarjalcev, imenovani beta testerji, a od takrat naprej o njem skorajda ni bilo slišati – vse do danes. Zaradi nezadovoljstva nekaterih ustvarjalcev je prišlo do razkritja tega modela, kar je povzročilo pravi pretres v tehnološki in umetniški skupnosti.

Wooly Mammoth

Sora je inovativno orodje umetne inteligence, ki omogoča ustvarjanje videoposnetkov zgolj na podlagi besedilnih opisov. Model je bil predstavljen kot revolucionarno orodje za umetnike, ustvarjalce vsebin in profesionalce v industriji vizualnih medijev. Ob predstavitvi so beta testerji pokazali osupljive rezultate – od realističnih animacij do edinstvenih umetniških videov.

A po začetni evforiji je projekt utihnil. OpenAI se je odločil model omejiti na izbrano skupino ustvarjalcev, kar je vodilo do napetosti med podjetjem in umetniki, ki so sodelovali v testni fazi.

Big eyed fluff ball

V zadnjih urah je bil testni model Sora nenadoma objavljen na portalu HuggingFace, kjer je postal dostopen širši javnosti. Uporabniki lahko zdaj sami preizkusijo model in ustvarjajo videoposnetke s pomočjo preprostih besedilnih opisov. Tako kot februarja je internet hitro preplavil z neverjetnimi umetniškimi stvaritvami, ki kažejo na potencial Sore.

Do uhajanja je prišlo zaradi protesta beta testerjev, ki so se počutili izkoriščene s strani OpenAI. V odprtem pismu, objavljenem skupaj z API-jem Sora, so izrazili nezadovoljstvo nad pristopom podjetja.

Izpostavljanje težav

 

V odprtem pismu, ki so ga preizkuševalci objavili ob uhajanju API-ja Sora, je bila izražena močna kritika na račun OpenAI:

“Dostop do sistema Sora smo dobili z obljubo, da bomo zgodnji preizkuševalci, člani rdeče ekipe in ustvarjalni partnerji. Vendar menimo, da so nas namesto tega zvabili v umetniško pranje, da bi svetu povedali, da je Sora uporabno orodje za umetnike.”

Avtorji pisma so poudarili, da so umetniki postali “brezplačni preizkuševalci hroščev”, kar je po njihovem mnenju nepošteno. Nasprotovali so načinu, kako je bilo orodje predstavljeno, in zahtevali bolj odprt in umetnikom prijazen pristop k razvoju.

Njihova stališča so bila jasna:

  • Ne nasprotujejo uporabi umetne inteligence kot orodja za umetnost, temveč načinu, kako je bilo to orodje implementirano.
  • Kritizirali so OpenAI za pomanjkanje transparentnosti in podporo umetniški skupnosti.

Sklepno sporočilo pisma je pozvalo OpenAI, naj postane bolj odprto podjetje, ki podpira umetnike, namesto da se osredotoča na promocijo in komercialne interese.

Do zdaj OpenAI še ni podalo uradnega odziva na uhajanje modela in pritožbe beta testerjev. Prav tako ostaja nejasno, kdaj in kako bo Sora uradno predstavljena širši javnosti.

Poleg etičnih vprašanj, ki jih je razkrila beta skupina, se pojavlja tudi vprašanje, kako bo OpenAI obvladovalo nenadzorovano širjenje Sore. Model je zdaj dostopen na spletu, kar bi lahko imelo daljnosežne posledice, vključno z morebitnimi zlorabami ali nepredvidenimi vplivi na ustvarjalno industrijo.

OpenAI Sora Video Generator Leaked Online by Angry Artists - FilmPix Media

Kljub kontroverzam okoli projekta ostaja jasno, da ima Sora potencial, da revolucionira ustvarjanje videoposnetkov. Model omogoča preprosto, intuitivno ustvarjanje vsebin, ki je dostopno tako profesionalcem kot amaterjem. Uporaba umetne inteligence na tak način lahko pomeni korak naprej v industriji vizualnih medijev, vendar pa mora biti ta korak izpeljan na način, ki je pravičen do vseh vpletenih – še posebej umetnikov.