Začetek leta 2025 bi lahko v Združenih državah prinesel pomemben preobrat v pravnem sporu med ZDA in podjetjem ByteDance, lastnikom priljubljenega družbenega omrežja TikTok. Po več zaporednih pravnih porazih je ByteDanceu ostalo le še malo možnosti, da se izogne prepovedi delovanja aplikacije v ZDA, če je do 19. januarja 2025 ne proda lokalnemu ali vsaj nekitajskemu podjetju.
Zakon, sprejet aprila lani, določa, da bo TikTok prepovedan, če ByteDance ne bo izpolnil pogoja o prodaji. TikTok je sicer poskušal izpodbijati odločitev, vendar je prizivno sodišče zavrnilo še eno njihovo pritožbo, kar je podjetje pripeljalo tik pred skrajni rok. Poznavalci opozarjajo, da je tako obsežno prodajo v tako kratkem času izjemno težko izpeljati.
ByteDance se je zato odločil za zadnji dve potezi:
- Obračanje na vrhovno sodišče: Podjetje je zaprosilo za izredno odredbo, s katero želi preprečiti ali vsaj odložiti začetek veljavnosti prepovedi.
- Iskanje politične podpore: Shou Zi Chew, izvršni direktor ByteDancea, se je pred kratkim sestal z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom, ki bo položaj nastopil le dan po tem, ko naj bi prepoved začela veljati. Čeprav je Trump v preteklosti glasno podpiral prepoved, je na nedavni tiskovni konferenci napovedal, da bo ponovno premislil o zadevi.
Ameriško ministrstvo za pravosodje (DoJ) medtem vztraja, da kitajski lastniški delež v TikToku predstavlja tveganje za nacionalno varnost, zato prepoved podpira. Če ta 19. januarja zares stopi v veljavo, TikTok sicer ne bo postal takoj neuporaben, vendar ga uporabniki postopoma ne bodo več mogli uporabljati, saj ne bo prejemal posodobitev in bo postopno odrezan od storitev.
Do dokončne rešitve je ostalo le še nekaj tednov, zato bodo naslednji koraki ByteDancea in odziv vrhovnega sodišča ter predsednika Trumpa v veliki meri odločili usodo TikToka v ZDA.