Samsung je tudi letos ostal zvest formuli svoje priljubljene srednjerazredne serije Galaxy A. A tokrat z modelom Galaxy A56 5G dokazuje, da so drobne izboljšave pogosto tiste, ki naredijo največjo razliko. Naprava prinaša ravno prav svežine, obenem pa ohranja tisto prepoznavno uporabniško izkušnjo, ki je ljubitelje serije A prepričala že v preteklosti.
@bluekoala.si Novi Samsung Galaxy A56 5G #samsung #galaxya56 #new #techtok #unboxingvideo @Samsung ♬ original sound – 🔵 Blue Koala 🐨
Elegantnejša zunanjost
Na prvi pogled se morda zdi, da oblikovno ni bilo veliko sprememb, a ko Galaxy A56 primeš v roke, je občutek drugačen bolj uglajen, bolj zrel. Telefon je tanjši, lažji in lepše uravnotežen kot njegov predhodnik. Mere 162,2 x 77,5 x 7,4 mm ter teža 198 gramov pomenijo, da gre še vedno za velik pametni telefon, a tanjše ohišje izboljša oprijem še posebej, če ga uporabljate brez ovitka.

Ohišje iz kovine in stekla z zaščito Gorilla Glass Victus+ daje občutek premijskosti. Kovinski robovi z brušenim učinkom delujejo prefinjeno, zaslon pa skriva optični bralnik prstnih odtisov, ki je sicer manj napreden kot ultrazvočni senzorji iz serije S, a opravlja svoje delo zanesljivo.
Zaslon
Galaxy A56 se ponaša z 6,7-palčnim zaslonom Super AMOLED, ki ponuja FullHD+ ločljivost in osveževanje pri 120 Hz. Najvišja svetilnost dosega 1400 nitov, kar pomeni, da bo berljivost odlična tudi na močnem soncu. Okvirji zaslona so se nekoliko skrčili, čeprav je spodnji rob še vedno precej opazen.
Barvna reprodukcija je živa, odzivnost tekoča, vizualna izkušnja pa zadovoljiva tako pri brskanju kot pri gledanju vsebin. Tudi stereo zvočniki so dovolj zmogljivi, da omogočijo spodoben multimedijski užitek.
Programska oprema in dolgoletna podpora
Galaxy A56 prihaja z novim One UI 7, ki temelji na Androidu 15. Kar izstopa, pa je Samsungova obljuba o 6 letih programske podpore – šest glavnih posodobitev in šest let varnostnih popravkov. To je eden najmočnejših argumentov za dolgoročni nakup.

Vizualno je One UI 7 bolj čista, bolj strukturirana. Dodana je nova vrstica obvestil, razširjen hitri meni, in vrsta majhnih izboljšav, ki celostno prispevajo k boljši uporabniški izkušnji.
Umirjena, a uporabna umetna inteligenca
Čeprav A56 ne premore vseh funkcij Galaxy AI iz najvišjega razreda, ponuja skrbno izbran nabor t. i. Awesome AI funkcij. Med njimi najdemo AI brisanje predmetov s fotografij, funkcijo “boljši obraz”, pametne filtre in samodejno obrezovanje videov.
Na voljo so tudi orodja za hitre posnetke zaslona z možnostjo urejanja (AI Selection), klasično Google iskanje ter branje spletnih strani z glasom. Gre za funkcionalnosti, ki so uporabne in dobrodošle, četudi ne pretresajo sveta.

Zmogljivost
V osrčju Galaxyja A56 bije nov Samsungov Exynos 1580 4nm procesor, ki v praksi prinaša opazno izboljšano odzivnost. V kombinaciji z 8 GB RAM LPDDR5X in do 256 GB hitrega UFS 3.1 pomnilnika se naprava odlično znajde tudi v zahtevnejših okoliščinah.
Vmesnik deluje tekoče, aplikacije se odpirajo hitro, naprava pa ostaja stabilna tudi pod obremenitvijo. Parna komora za odvajanje toplote dodatno pomaga pri ohranjanju zmogljivosti, tudi med igrami. Po Samsungovih podatkih naj bi se zmogljivost v primerjavi z A55 povečala za do 20 % pri CPU, GPU in NPU. V realnem svetu to pomeni boljšo dolgoročno vzdržljivost kar je bilo doslej ena od šibkih točk serije A.
Fotografija: preverjena klasika z nekaj triki
Galaxy A56 na področju fotografije ne prinaša revolucije, a ostaja zanesljiv. Glavna kamera s 50 MP senzorjem (Sony IMX906) je ista kot v A55, vendar s pomočjo programske optimizacije zagotavlja kakovostne posnetke, tudi ponoči. Optična stabilizacija dobro opravlja svoje delo.



Ultraširoka kamera z 12 MP je malce šibkejša, predvsem ob slabši svetlobi, saj ima majhno tipalo. Makro kamera s 5 MP je zabavna za bližnje posnetke, a le ob dovolj svetlobi.
Sprednja kamera je nova: sicer z nižjo ločljivostjo, a izboljšano kakovostjo predvsem v slabših svetlobnih razmerah. Pozitivno preseneča tudi video zmogljivost A56 omogoča snemanje v 4K pri 30 fps tako z glavno kot ultraširoko kamero.



Avtonomija in polnjenje
Baterija z zmogljivostjo 5000 mAh ostaja standard, ki ga danes pričakujemo. V praksi pomeni brezskrbno celodnevno uporabo. Novost je podpora za 45 W hitro polnjenje, a pozor adapter boste morali dokupiti ločeno.

Galaxy A serija je zrela
Samsung Galaxy A56 5G ni telefon, ki bi želel prepričati z bombastičnimi novostmi. Namesto tega stavi na zanesljivost, previdne izboljšave in kakovostno izkušnjo. Tisti, ki že imate Galaxy A55, verjetno ne boste čutili potrebe po nadgradnji. A če iščete nov, uravnotežen telefon s pridihom premijskega razreda, vas bo Galaxy A56 težko razočaral.
Pričakujte premišljen dizajn, solidno zmogljivost, dobro kamero in programsko podporo. Če vas cena ne odvrne ali pa ujamete kakšno dobro promocijsko ponudbo potem je Galaxy A56 vreden razmisleka.
