DeepSeek

Napetosti med Združenimi državami Amerike in Kitajsko se vse bolj odražajo tudi v digitalnem svetu. Po zapletenem pravnem in političnem boju okoli aplikacije TikTok se zdaj pod drobnogledom ameriških oblasti znajde še ena kitajska tehnologija umetna inteligenca DeepSeek.

DeepSeek Coder V2 – Access and Capabilities of New AI Model

Ameriške oblasti razmišljajo o uvedbi zakonodaje, ki bi prepovedala uporabo storitve DeepSeek na vseh vladnih napravah. Cilj takšnega ukrepa je preprečiti morebitno uhajanje občutljivih osebnih podatkov v roke kitajske vlade. Po neuradnih informacijah bi lahko bil ta zakon potrjen že prihodnji teden, s čimer bi DeepSeek postal ena izmed prvih „umetno inteligentnih“ storitev s kitajskim poreklom, ki bi bila v ZDA uradno omejena.

What is DeepSeek and why is it disrupting the AI sector? | Reuters

 

Ivan Tsarynny, izvršni direktor podjetja Feroot Security, ki se ukvarja z varnostno analitiko, je opozoril na morebitna tveganja, ki jih predstavlja DeepSeek. “Naši osebni podatki se pošiljajo na Kitajsko, tega ni mogoče zanikati. Orodje DeepSeek zbira vse informacije, ki jih ameriški uporabniki vnašajo v sistem,” je dejal Tsarynny. Prav njegova analiza je bila ključna pri odločitvi ameriških oblasti, da sprejmejo preventivne ukrepe proti tej napredni AI platformi.

Meet DeepSeek: the Chinese start-up that is changing how AI models are trained | South China Morning Post

DeepSeek na udaru ameriške vlade

 

Podoben scenarij se je že zgodil leta 2022, ko je ameriška vlada prepovedala uporabo aplikacije TikTok na vladnih napravah zaradi skrbi glede varnosti podatkov. Čeprav se TikTok še vedno bori za obstanek na ameriškem trgu, se zdi, da bi lahko DeepSeek sledil isti usodi. Morebitna prepoved te umetne inteligence vladnim uslužbencem bi lahko bila zgolj prvi korak k širši omejitvi uporabe kitajske tehnologije v ZDA.